روف گاردن

روف گاردن به بامی گفته می شود که بر روی سطح آن گیاهان رشد می‌کنند. تنوع گیاهی روف گاردن می‌تواند از بام پوشیده از چمن مصنوعی تا باغ باشد که با گیاهان مورد استفاده در طراحی منظر پوشیده شده‌ است. سبزپوش کردن بام یا روف گاردن نیازمند گیاهانی است که به دقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محیط خشن و بی‌روح محیط پشت بام در شرایط کم بی آبی عوامل اقلیمی، یخ زدگی نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کند.
نوع گیاهان انتخابی روف گاردن بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف متفاوت است. روف گاردن اوج تلفیق اجرا با محیط است. جزئیات اجرایی روف گاردن تفاوت چندانی با بامهای معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی حرارتی پوشش ضد آب ماسه و درز پوش می‌باشند و در کنار آن شامل مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری زهکشی رطوبت و اسباب نگهداری گیاهان (مطابق استاندارد) را در ساختمان‌سازی فراهم آورند.
امروزه احداث روف گاردن با مصالح به روز ژئوسینتتیک انجام می شود که علاوه بر کیفیت و ماندگاری بسیار بالا از لحاظ قیمتی نیز مقرون به صرفه تر است.

مزایای احداث روف گاردن :

 • تأمین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا
 • ایجاد محیطی سبز، زیبا ونیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی
 • ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی
 • کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)
 • کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری
 • افزایش محدوده زندگی
 • کاهش سیلاب
 • تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا
 • کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می‌شود و به میزان db3 یا بیشتر خارج می‌شود.
 • بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای سبز زیبا.
 • بالا بردن طول عمر غشای بام (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعات UV مضر و صدمات آب و هوایی.
 • افزایش ارزش ملک
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف – کشت روی بام به شکل گسترده، نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌کند، سطح کاشته شده
 • خود محافظت و نگهداری می‌شود و به عبارت دیگر، نگهداری از بام به حداقل می‌رسد.

انواع روف گاردن :

روف گاردن را بر اساس سیستم اجرایی به چند دسته اصلی تقسیم می کنند :

سیستم گسترده (extensive)

برای سیستم گسترده از واژه گرین روف ( Green Roof ) یا بام سبز استفاده می شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می شود، به طوری که فقط پرسنل نگهداری و تعمیر به این نوع بام دسترسی دارند. این نوع بام مثل چمنهای نروژی، بر روی بامهای مسطح و شیبدار احداث می شود. در این سیستم معمولاً گیاهان به عمق ۴۰ تا ۱۰۰ میلی متر استفاده می شوند. حدود بار نهایی بام تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم بر مترمربع در حالت اشباع می باشند. در مورد بام های شیبدار در اغلب مکان ها ۱۰ تا ۲۰ درصد شیب توصیه می شود. در شیب حداکثر ۳۰ درصد نیاز به استفاده از زه وار و ابزارهای ضد فرسایش وجود دارد.


سیستم متمرکز (intensive)

برای سیستم متمرکز از واژه روف گاردن ( Roof Garden ) یا باغ بام استفاده می شود. این سیستم به نام مقطع عمیق یا باغ بام نیز شناخته می شود. این نوع روف گاردن شامل انواع مختلفی از گیاهان می باشد و مشابه یک پارک طراحی می شود. برخی از روف گاردن ها دارای درختان بزرگ و آبنماهایی می باشند که این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد. این سیستم اغلب نیازهای سازه ای جدیدی را برای بام الزامی می کند، به ویژه برای روف گاردن هایی که دسترسی عمومی نیز داشته باشد.


سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box)

در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیشتر روف گاردن را می پوشاند، نگهداری می شود. در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی روف گاردن می باشد. در سیستم مدولار این محیط ناپیوسته هست. این مدل از بام سبز برای پروژه های مسکونی و ساختمان های متعارف مناسب بوده و در حال حاضر در شهرهای مشهد و تهران بیشترین طرفدار را دارد.


سیستم ترکیبی (synthetic)

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.


 

اجزای روف گاردن را می‌ توان به ۵ دسته کلی تقسیم کرد :

محیط کشت

فضایی که گیاهان در آن شروع به رشد و نمو می‌کنند. محیط کشت به واسطه الزامات خاص سازه‌ای باید وزن کمی داشته باشد به همین دلیل نسبت به خاک معمولی تفاوتهایی دارد. در این حالت باید از محیطی برای کشت استفاده کرد که حتی الامکان سبک بوده و وزنش حدود ۹۰۰ کیلوگرم در هر متر مکعب در حالت مرطوب باشد. یک مخلوط معمولی مرکب از یک سوم ماسه، یک سوم سنگ‌های متخلخل و یک سوم گیاخاک مصنوعی (ترکیبی از چوب پوسیده و کود نباتی) محیطی مناسب را تشکیل می‌دهد.

لایه پوشش گیاهی

از آنجایی که بامهای سبز تا حد امکان سبک طراحی می‌شوند، اغلب شامل گیاهانی هستند که بتوانند در خاک کم عمق و با مراقبت و نگهداری کم رشد کنند.

لایه زهکش

لایه زهکش خود می‌تواند مجموعه پیچیده‌ای از لایه‌های دیگر به شرح زیر باشد :

 •  لایه صافی Filter Layer : در بین محیط کشت و لایه زهکش فیلتری قرار دارد که رطوبت را از محیط ریشه‌ها دور می‌کند و مانع از گندیدگی ریشه‌ها می‌شود. این فیلتر می‌تواند شامل یک بافت پارچه‌ای باشد. این فیلتر حتی می‌تواند لایه‌ای از شن و ماسه باشد..
 • لایه مانع ریشه‌ها Root Barrier : لایه‌ای است که به خوبی از نفوذ ریشه‌ها و آسیب زدن آن‌ها به عایق کاری و غشاء سقف جلوگیری می‌کند.
 • صفحه زهکش Drain Board : یک صفحه سه لایه است که لایه بالایی عمل فیلتر را انجام می‌دهد و آب اضافی را از قسمت ریشه‌ها دور می‌کند. این لایه همچنین به عنوان لایه محافظ ریشه‌ها عمل می‌کند. لایه وسطی که به شکل کاسه‌های مخروطی شکل است آب اضافی را از ریشه‌ها دریافت کرده و در خود نگه می‌دارد. لایه پایینی یک فیلتر پارچه‌ای است که مانع از آسیب دیدن غشاء و عایق می‌شود

لایه محافظ

این لایه شامل پوشش هایی است که بام و سیستم عایق کاری را از نشت کردن و نفوذ آب حفاظت می کنند. این صفحه می تواند باریکه ای از بتن سبک، صفحه ای از عایق محکم، ورقه ضخیم پلاستیکی، ورق مسی، یا ترکیبی از اینها، بر حسب ویژگی های طراحی و کاربرد بام سبز باشد.

ساختار سقف

ساختار سقف، غشاء بام یا لایه عایق کاری رطوبتیWater Proofing : بام را از نشت کردن و چکه کردن محافظت می‌کنند.

 

این شرکت  مجری احداث انواع روف گاردن و بام سبز طبق استانداردهای بین المللی با استفاده از مصالح ژئوسنتتیک با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت است. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل فرمایید.